Īsi par LIDO vēsturi

Drukāt

LIDO

Dibināts: 1987,( kopš 1991. gada SIA LIDO, kopš 2012. gada 14. decembra a/s LIDO)

Īpašnieks: Gunārs Ķirsons

Restorānu un bistro skaits: 10

Darbinieku skaits: apm. 1000

Galvenais noieta tirgus: Rīga, Latvija

Saimnieciskās darbības pamatnozare: sabiedriskā ēdināšana

Saimnieciskās darbības papildnozare: gaļas pārstrāde

LIDO vīzija: 25 gadu laikā kļūt par vadošo ēdinātāju Eiropā, kas nes Latvijas vārdu pasaulē.

LIDO misija: mainīt priekšstatu par ātro ēdināšanu Eiropā - paēdināt cilvēkus kvalitatīvi un patīkamā atmosfērā, vienlaikus ekonomējot laiku un naudu.

LIDO ir viens no pirmajiem privātajiem uzņēmumiem, kopš Latvija deklarēja neatkarības atjaunošanu. LIDO restorānu un bistro tīkls dibināts pirms divdesmit pieciem gadiem un kļuvis par mūsdienu Latvijas tēla neatņemamu sastāvdaļu. Teju vai katrs LIDO tīkla izveides posms saistās ar inovatīvu un oriģinālu attieksmi pret uzņēmējdarbību un klientu.

LIDO ēdināšanas uzņēmumu ķēdes pamatā ir demokrātisku bistro izveide ar daudzpusīgu ēdienkarti un plašām izvēles iespējām jebkuram klientam, ar atklātās virtuves principu un pārskatāmu ēdiena gatavošanas procesu, kā arī ar LIDO raksturīgo interjera un mēbeļu dizainu.

LIDO vēstures spilgtākie notikumi saistās ar ekonomisko pārmaiņu laiku bijušajā PSRS 80. gadu vidū, kad pavērās iespējas privātai uzņēmējdarbībai. LIDO tika izveidots 1987. gadā un joprojām ir dibinātāja, Gunāra Ķirsona, īpašumā.
Gada laikā tapa pirmais restorāns bārs LIDO Rīgas centrā, Lāčplēša ielā 53, kas darbojās astoņus gadus. Tā darbība pilsētas dzīvē ieviesa bohēmisku gaisotni un daudziem lika noticēt, ka privāta uzņēmējdarbība ir iespējama šķietami neiespējamos apstākļos.

Uzņēmumam strauji attīstoties, 1989. gadā tika nodibināts Kokapstrādes cehs, kurā tika izgatavoti visu turpmāko LIDO izveidoto restorānu un bistro interjeri, tajā skaitā īstenots restorāna pilotprojekts Vācijā. Sākotnēji Kokapstrādes cehs atradās Bieķensalas ielā 6 rūpnīcas Daugava teritorijā, bet drīz vien tika pārcelts uz telpām Mūkusalas ielā 72e, pēc sešiem gadiem – 1994. gadā – turpat tika izveidots arī LIDO Metālapstrādes cehs, kurā izgatavotas LIDO bistro interjera detaļas.

1991. gadā tika izveidots LIDO Konstruktoru birojs, kas tolaik darbību sāka Lāčplēša ielas 53 telpās, bet pašlaik atrodas Rīgā, Ķengaraga ielā 6a un veic projektēšanas un dizaina darbus LIDO restorānu un bistro tīklam.

Otrais restorāns tapa Vecrīgā 1991. gadā - Baltais LIDO, tas pastāvēja piecus gadus Tirgoņu ielā 6. Sākotnējā ideja saistījās ar ekskluzīvu apģērbu veikala atvēršanu, tomēr izveides gaitā tas pārtapa par Vecrīgas lepnāko restorānu ar vislielāko naudas apgrozījumu. Pēc pieprasījuma mazināšanās tā vietā tika atvērts krogs Alus sēta (1996) ar daļēji atvērtu virtuvi, kas kļuva par studentu iecienītu pulcēšanās vietu.

1992. gadā tapa Pirmais bistro, kura nosaukumā iemūžināti uzņēmuma sākotnējie centieni veidot ātrās ēdināšanas uzņēmumu, kurā ātri, kājās stāvot, no vienreizējas lietošanas traukiem ieturēt maltīti. Kopš tiem laikiem LIDO bistro koncepts ievērojami transformējies, bet bistro Ģertrūdes ielā 54, pārtapis par mūsdienu LIDO raksturīgo bistro - Ģertrūde

Nākamajā gadā (1993) tapa otrais bistro ar alus restorānu Dzirnavu ielā 74/76, kurā tika padziļināti izvērtēts bistro funkcionēšanas ekonomiskais efekts un tālāk attīstīts atklātās virtuves princips, kā arī pirmo reizi klientiem tika piedāvāts ar paštaisītu aparātu gatavots giross, kā arī uz oglēm grilēti ēdieni, izmantojot kokogles. Šī bistro atklāšana saistās ar skatlogos pozējošiem dzīviem manekeniem, salūtu un svētkiem visas Dzirnavu ielas garumā. Tolaik aktuālais stilizētās vides un viduslaiku gaisotnei raksturīgā personāla apģērba koncepts mūsdienās arī mainījies atbilstoši LIDO vienotajam vizuālajam veidolam. 1998. gadā alus restorāns pārtapa par bistro Dzirnavas.

1994. gadā ārpus Rīgas, studentu pilsētā Jelgavā, tika atvērts Bistro, kas darbojās desmit gadus – līdz 2004. gadam, vēlāk tika atvērts arī kulinārijas veikals. Šajā bistro jau izpaudās mūsdienu LIDO raksturīgā interjera iezīmes.

1995. gadā tika atvērts alus krogs Staburags Čaka ielā 55 – tā pamatiecere saistījās ar kluba izveidi studentu korporācijām, bet vēlāk alus krogs iemiesoja etnogrāfiska muzeja gaisotni, kurā atspoguļojas Latvijas novadu viensētu interjeram raksturīgās, senlaicīgās detaļas. Šis bija viens no nedaudzajiem Rīgas restorāniem, kurā vakara programmā skanēja deju mūzika.

1995. gadā LIDO nodibināja Gaļas pārstrādes uzņēmumu un pēc četriem gadiem – 1999. gadā – arī Zivju pārstrādes cehu, kas turpmāk nodrošināja visus LIDO restorānus un bistro ar pusfabrikātu produkciju. Vienlaikus Rīgā, Brīvības ielā 90, tika īstenots vēl viens bistro koncepts, kur klientiem tiek piedāvātas ātrās uzkodas ar nelielu ēdienu klāstu, tajā skaitā desiņas.

Nodibinot gaļas pārstrādes uzņēmumu, vienlaikus veidojās laba sadarbība ar vairākiem starptautiskiem sadarbības partneriem, kas joprojām ir uzticami biznesa partneri – piemēram, garšvielu piegādātājs Schaller no Austrijas un izejvielu piegādātājs Kalle Nalo. Pārstrādes procesu optimizēšana un kvalitātes nodrošināšana gaļas pārstrādes uzņēmumā ļāva pilnveidot piegādes bistro un restorāniem. Vienlaikus tika atvērti divi kulinārijas veikali, kuros tika pārdota gaļas un zivju produkcija – desas un dažādi pusfabrikāti, tas veicināja attiecīgā tirgus regulāciju gan standartu, gan cenas ziņā.

Turpat līdzās gaļas pārstrādes uzņēmumam 1997.gadā tika atvērts arī bistro ar latviešu virtuvi Ķēķis. 2001. gadā to pārbūvēja par bistro ar slāvu virtuvi un interjeru bistro - Krievu sēta. Paplašinot ēdienkarti, LIDO atvēra pelmeņu ražotni, kas sākotnēji apgādāja ar šo produkciju Krievu sētu, bet tagad nodrošina ar šo produkciju mazumtirdzniecības veikalus visā Latvijā.

1999. gadā pēc rekonstrukcijas atverot bistro Vērmanītis, Elizabetes ielā 65, tika realizēts LIDO bistro jaunais koncepts, saskaņā ar to bistro iemājo restorāna gaisotne, tomēr saglabājas demokrātisks ēdienu klāsts ar atšķirīgu cenu līmeni.

1999. gada Ziemassvētkus un gadu tūkstoša miju LIDO aicināja rīdziniekus un pilsētas viesus svinēt tikko atvērtajā LIDO Atpūtas centrā, Krasta ielā 76. Tā pastāvēšanas četrpadsmit gadu laikā LIDO Atpūtas centrs kļuvis par Latvijas vizītkarti un galvaspilsētas tūrisma objektu. 2003. gadā LIDO Atpūtas centrs tika papildināts ar Atrakciju parku un Slidotavu, paredzot daudzveidīgas izklaides iespējas bērniem, tā nostiprinot ģimenes atpūtas vietas konceptu.

LIDO Atpūtas centra galvenā ēka uzskatāma par vienu no lielākajām guļbūvēm Eiropā, kuras būvniecība tika pabeigta 1999. gadā. Ēka būvēta no īpaši atlasītām, vairāk nekā 100 gadus vecām Latvijas eglēm. Guļbūves konstrukcijas darbi tika pilnveidoti vairāk nekā pusgada garumā un tikai tad veikta tās uzstādīšana būvniecības laukumā. Celtniecības gaita norisinājās nepilnu divu gadu garumā un LIDO Atpūtas centra tapšanā kopumā bija iesaistīti 240 uzņēmumi. LIDO Atpūtas centra interjeru veidoja LIDO Konstruktoru biroja mākslinieki. Mēbeles, interjera priekšmeti un daļēji arī virtuves iekārtas tika izgatavotas LIDO Kokapstrādes un Metālapstrādes cehs. Ēkas trīs stāvu 2500 m² platībā apmeklētājiem paredzētas 1000 sēdvietas. Servisu nodrošina 500 darbinieki. Gandrīz 5 ha teritorijā atrodas ēdināšanas komplekss - Alus pagrabs, Bistro un Restorāns, kā arī autostāvvieta klientiem un Atrakciju parks.

Bistro klientiem tiek piedāvāti apmēram 300 dažādi ēdieni: gaļas, zivju, dārzeņu un makaronu ēdieni, kā arī pankūkas, svaigi spiestas sulas un ekoloģiski audzēti dārzeņi. Dārzeņu patēriņš ik dienu ir visai iespaidīgs – 2,6 tonnas kartupeļu, 400 kg burkānu un 250 kg sīpolu. Līdzās bistro LIDO konditoreja piedāvā svaigi ceptas smalkmaizītes, tortes un LIDO šokolādes konfektes.

Restorāns atrodas LIDO Atpūtas centra augšstāvā, tajā ir plaša uzkodu un delikatešu izvēle zviedru galda formā, kā arī apkalpošana pie galdiņiem ar ēdienkartē izvēlētiem gaļas, zivju un dārzeņu pamatēdieniem. Restorāna viesiem tiek nodrošināta īpaša noskaņa un mierīga gaisotne, kā arī dzīvā salonmūzika ik vakaru.

Alus pagrabā klienti tiek aicināti izbaudīt nacionālo virtuvi un padejot. Katrs Alus pagraba galds ir atšķirīgi apgleznots – motīvos izmantoti gan Latvijā, gan citur pasaulē plaši pazīstamu personību portreti. Alus pagrabā atrodas arī LIDO Alus darītava, kas savu darbu uzsāka jau 1999. gada 27. jūlijā, lai tūkstošgades mijā viesi varētu mieloties ar gardo LIDO alu.  Šeit tiek brūvētas un klientiem piedāvātas četras nefiltrētā alus šķirnes – LIDO Gaišais (4,5%), LIDO Speciālais (4,6%), LIDO Medalus (4,5%) un LIDO Svētku alus (5%). Alus darītavas jauda ir 900 l nefiltrēta alus dienā, ražošanas cikls ilgst 21-28 dienas. Alus darīšanas procesu, kas top Austrijas firmas Salm & Co iekārtās, klienti var vērot klātienē, un alus tieši no cisternām pa īpašām caurulēm (garākā no tām – 92 m) tiek nogādāts bārā klientiem. LIDO alus daudzkārt guvis atzinību un godalgas Latvijas alus svētkos un starptautiskajās izstādēs.

LIDO Atrakciju parks tika atvērts 2001. gada vasarā, bet 2003. gadā tika atklāta mākslīgā ledus lielākā slidotava Baltijā. Atrakciju parkā darbojas ap 20 dažādu atrakciju, bet vasaras parka estrādē regulāri notiek koncerti un tematiskās muzikālās programmas.

Saskatot starptautiskās lidostas Rīga attīstības perspektīvas, 2002. gadā uzņēmums atvēra LIDO bistro un restorānu lidostā. Līdzās LIDO bistro raksturīgajai darbībai, uzņēmums radījis iespēju arī restorāna viesiem palutināt sevi ar īpašām delikatesēm, kā arī bāram pirmo reizi piešķirtas divas funkcijas – servēšanu pie galdiņiem un iespēja izvēlēties maltītes komponentus tās gatavošanas laikā.

2005. gadā tapa bistro restorāns LIDO Spice tirdzniecības centrā Spice, Lielirbes ielā 29, kurā ietverta LIDO profesionālās pieredzes būtība sabiedriskajā ēdināšanā – izpratne par apmeklētāju vēlmēm baudīt kvalitatīvu, plašas izvēles maltīti patīkamā interjerā. Cerētā simbioze starp bistrorestorānu un tirdzniecības centru ir pilnībā attaisnojusies un t/c Spice kļuvis par nozīmīgu rīdzinieku pulcēšanās vietu gan darbadienā, gan nedēļas nogalē.

Pēc deviņu gadu pārtraukuma, 2014. gada februārī Rīgā durvis ver jauns, platības ziņā trešais lielākais LIDO bistro - tirdzniecības centrā "Domina Shopping". 

Pievēršoties tūrisma nozarei, 2002. gadā uzņēmums LIDO sāka attīstīti Ķirsona muižas ieceri Ziemeļlatvijā, Kaķīša jeb Viešūra ezera krastā, sākotnēji piedāvājot apmeklētājiem licencētās makšķerēšanas pakalpojumus vasaras sezonā un slēpošanas trases pakalpojumus ziemas sezonā. Šī tūrisma un aktīvās atpūtas kompleksā ietilpa viesnīca ar daudzfunkcionālām izklaides, atpūtas un veselības veicināšanas palīgstruktūrām.

LIDO turpmākie mērķi ir nostiprināt vadošās pozīcijas Eiropā sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšanā, izmantojot un pilnveidojot demokrātisku restorānu konceptu. Viesmīlības nozarē LIDO mērķis ir kļūt par starptautiski atpazīstamu zīmolu ar unikālu un unificētu konceptu. Pilnveidojot viesmīlības pakalpojumus, LIDO mērķis ir attīstīt tūrismu, kas balstās uz kvalitāti un ekoloģisku dzīves uztveri.

Skats vēsturē

1987. nodibināts LIDO

1988-1996 restorāns-bārs LIDO, Rīgā, Lāčplēša ielā 53

1989 Kokapstrādes cehs, Rīgā, Mūskusalas ielā 72e

1991-1995 Baltais LIDO, Rīgā, Tirgoņu ielā 6

1991 Konstruktoru birojs, Rīgā, Ķengaraga ielā 6a

1992 Pirmais bistro, Rīgā, Ģertrūdes ielā 54

1993-1998 Bistro un alus bārs, Rīgā, Dzirnavu ielā 74/76

1994-1999 Bistro picērija, Elizabetes ielā 65

1994-2004 Bistro picērija, Jelgavā, Lielā ielā 17

1994 Metālapstrādes cehs, Rīgā, Mūkusalas ielā 72e

1995-2003 Bistro, Rīgā, Brīvības ielā 90

1995-1997 Bistro, Rīgā, Ķengaraga ielā 3

1995 Gaļas pārstrādes uzņēmums, Rīgā, Ķengaraga ielā 3

1995 Alus krogs Staburags, Rīgā, Čaka ielā 55

1996 krogs Alus sēta, Rīgā, Tirgoņu ielā 6

1997-1999 latviešu virtuve Ķēķis, Rīgā, Ķengaraga ielā 3

1998 bistro Dzirnavas, Dzirnavu ielā 74/76

1999 bistro Vērmanītis, Rīgā, Elizabetes ielā 65

1999 Zivju pārstrādes cehs, Rīgā, Ķengaraga ielā 6a

1999 LIDO Atpūtas centrs, Rīgā, Krasta ielā 76

2001 bistro Krievu sēta, Rīgā, Ķengaraga ielā 3

2002 restorāns LIDO, Starptautiskā lidosta Rīga

2002 LIDO Laivu bāze, Viešūra jeb Kaķīša ezers

2002 LIDO slēpošanas trase, Viešūra jeb Kaķīša ezers

2003 LIDO Atrakciju parks, Rīgā, Krasta lielā 76

2005 Bistro restorāns LIDO Spice, Rīgā, Lielirbes ielā 29

2008 LIDO Dizaina Rūpnīca, Priežavotu aleja 54, Bajāri, Salaspils novads,
Rīgas rajons

2009 LIDO Tallinā, Estonia pst. 9, Igaunijā

2014 LIDO Domina, Rīgā, Ieriķu ielā 3

2015 LIDO Ulemiste, Estonia Blvd 9, Tallinā, Igaunijā

2015 LIDO ĶIRSONS, T/c Galleria Riga, Dzirnavu iela 67, Rīga

2016 LIDO Mustamäe, Tammsaares ielā 104A, Tallinā, Igaunijā

2016 ĶIRSONS Alexa, Grunerstraße 20, Vācijā, Berlīnē

2016 ĶIRSONS Charlottenstraße, Charlottenstraße 13, Vācijā, Berlīnē

2016 LIDO Apelsīns, Ādažos, Ādažu novadā, Rīgas gatvē 5

2016 LIDO Origo, Rīgā, Stacijas laukumā 2


Atpakaļ